srijeda, 19. rujna 2012.

Što je važnije: ponos ili sloga u braku?

U braku sam već tri mjeseca, a od prvih dana imali smo razne svađe, što zbog njegova ponosa, što zbog dokazivanja njegove muškosti. Često mi u svađi kaže: »Tko si ti, ja sam muško, ja ima da odlučujem o svemu, a ti samo da daješ svoj doprinos i mišljenje.« Nikada ne zna prvi popustiti u svađi, svaki put me slomi do suza i onda mi predbacuje za njih i kaže da su mu »već preko glave«. Zahtijeva od mene da učinim sve što on kaže, a ako ne učinim, onda mu nije po volji. Predbacuje mi što mi smeta da on izlazi s prijateljima, a ja da sjedim u kući jer ja »kao žensko«, po njegovu, nemam nikakva prava izlaziti bez njega. Ne znam kako da kontroliram taj njegov ponos, jer konstantno mi ponavlja kako mu je ponos najbitniji, a onda naš brak. Molim vas da mi date neki savjet, jer imam osjećaj da počinjem gubiti snagu i da ću ovaj brak privesti kraju zbog njegova ponosa.

Vaša čitateljica

Vrlo je simptomatično u Vašem pismu da nakon samo tri mjeseca braka mislite da ste »već« tri mjeseca u braku, kao da je riječ o »cijeloj vječnosti«. A zapravo je riječ tek o početku zajedničkoga života u kojemu bi i Vas i Vašega supruga trebalo čekati još puno lijepih zajedničkih, obiteljskih i bračnih trenutaka. Ako ispravno prosuđujemo iz Vašega pisma, onda možemo reći da je za Vas razočaravajuća zapravo i sama činjenica da niste dobro upoznali svoga supruga prije braka, to jest da on nije pokazao svoje »pravo lice«. Teško nam je i povjerovati da biste stupili u brak u kojemu samo nakon tri mjeseca, kako pišete, počinjete »gubiti snagu« i kanite ga čak »privesti kraju«. Ako, s jedne strane, možemo reći da niste dovoljno dobro upoznali svoga supruga, onda Vaš suprug očito nije shvatio da je brak po sebi velika vrijednost i da u njemu oba supružnika imaju isto dostojanstvo, jednaku slobodu i jednaku odgovornost. Njegova prava u tom odnosu nisu veća u odnosu na Vaša, a jednako tako i njegova odgovornost za ljepotu bračnoga života, pa i očuvanje braka, jednaka je Vašoj.

On, stupajući u brak, nema pravo misliti da je »povlašten« ni u kojem smislu. Sveto nas pismo uči da je brak nešto najsvetije i najljepše jer dvoje ljudi postaju jedno, a Crkva na brak analoški gleda kao na odnos samoga Krista i njegove zaručnice, Crkve. »Krist Gospodin uzdigao je na dostojanstvo sakramenta ženidbeni savez među krštenima, kojim muška osoba i ženska osoba međusobno uspostavljaju zajednicu svega života po svojoj naravi usmjerenu k dobru supruga te k rađanju i odgajanju potomstva.« Zato je brak svet i zato je brak sakrament. »Ženidbeni vez muškarca i žene je nerazrješiv - sam Bog ga je sklopio. 'Što, dakle, Bog združi, čovjek neka ne rastavlja'«, uči Katekizam Katoličke Crkve. Budući da je Bog stvorio i muškarca i ženu, njihova uzajamna ljubav postaje slikom posvemašnje i neprolazne ljubavi kojom Bog ljubi čovjeka. Ta je ljubav nešto dobro i Bog je blagoslivlja, jer Sveto pismo potvrđuje da su muškarac i žena stvoreni jedno za drugo: »Nije dobro da čovjek bude sam. Žena, 'meso od mesa njegova', njemu sučelice, njemu jednaka i sasvim bliska, darovana mu je od Boga kao 'pomoć', predstavljajući tako Boga od kojega nam dolazi pomoć. Stoga će muškarac ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu, i bit će njih dvoje jedno tijelo. Da to znači neprolazno jedinstvo njihovih dvaju bića, sam Gospodin pokazuje podsjećajući kakav je bio 'u početku' Stvoriteljev naum: 'Tako više nisu dvoje nego jedno tijelo« (KKC 1605).

Zbog dostojanstva i ljepote braka Crkva upozorava da se zaručnici prije nego se odluče za taj životni korak - to jest za stupanje u brak - moraju dobro upoznati, te preporučuje da se u brak ne stupa »navrat-nanos«. Jeste li Vi učinili tako, ne znamo. No, čini nam se da si niste ostavili dovoljno vremena za upoznavanje sa svojim suprugom, pa neka važna pitanja rješavate sada u braku. Kako biste životni put olakšali i sebi i njemu i kako bi Vam brak doista bio ne samo »uspješan« nego i lijep i blagoslovljen, preporučujemo Vam da iskreno razgovarate sa suprugom o svemu. Ako je moguće, otiđite zajedno s njime i što prije svome župniku. On će Vas vjerojatno uputiti u najbliže obiteljsko biskupijsko savjetovalište. Crkveni zakon, naime, pastoralnu brigu ne samo za sklapanje ženidbe nego i za njezino očuvanje smatra bitnom i obveznom za sve pastire te ističe da su i »pastiri duša obvezni brinuti se da vlastita crkvena zajednica pruža vjernicima pomoć kojom se ženidbeni stalež održava u kršćanskom duhu i napreduje u savršenosti.«

A očito je da Vam treba i ljudska i stručna potpora i pomoć, te je potražite što prije kako se nerazumijevanje i neslaganje između Vas i Vašega supruga ne bi produbljivalo a rane bivale sve dublje, pa će ih biti i teže zaliječiti. Mislimo da nije potrebno i da ne biste smjeli nikako »baciti koplje u trnje«, da nije potrebno ono što ste tek započeli »privesti kraju«, nego je Vašem braku potreban otvoren i iskren odnos u kojemu će Vaš suprug naučiti poštivati neke temeljne istine o braku, a Vas prihvatiti i prihvaćati, svakoga dana, kao sebi jednakovrijednu i vrijednu njegove ljubavi. A ta ljubav, koja postaje uzajamna i uzvraćena, pronalazi onda načina da iziđe i iz onih kriza koje stoje svakoga dana pred bračnim partnerima. I kroz krize se bračna ljubav »brusi«, a u svakodnevnom se odnosu uči ljubiti i prihvaćati drugoga onakvim kakav jest, sa svim vrlinama i manama, ali uvijek u uzajamnom poštivanju u kojemu nijedan supružnik za sebe ne smije smatrati da je »glavni« i nametati svoje jednostrano i neprihvatljivo razmišljanje kao što to čini Vaš suprug.

Glas Koncila, Broj 51-52 (1748-1749), BOŽIĆ, 2007.

Nema komentara:

Objavi komentar